Kašalj, kijanje, curenje nosa, problemi sa sinusima i ostali simptomi sezonskih alergija, mogu biti nepodnošljivi svima onima koji od njih pate. Ipak koliko god alergeni otežavali svakodnevnicu, veliki broj ljudi ne želi da im se suprotstavi medikamentima.
Zašto?
Zato što antihistamini suzbijaju brojne neprijatne pojave, ali i sami mogu izazvati niz neželjenih efekata kod osoba koje ih koriste. Ali, ukoliko uspemo da vam malo bolje dočaramo kako antihistamini djeluju, njihovu zamjenu i to znatno zdraviju možete pronaći i u prirodi.
Kako djeluju antihistamini?
Alergije su odgovor imunog sistema na neke spoljašne, bezopasne supstance poput polena, prašine i drugih.
Ovi uzročnici u kontaktu sa našim nosem, grlom, ustima ili stomakom postaju okidači koji oslobađaju histamin, protein odgovoran za sve simptome uzrokovane alergijom.
Antihistamini su tu kako bi blokirali histamine, olakšali tegobe i zaustavili alergiju.
Iako se najčešće nabavljaju u apoteci, antihistamini su kao i sve oko nas potekli iz prirode. Zbog toga vam predstavljamo potpuno prirodne solucije koje će vas rešiti pomenutih, dosadnih simptoma.
1. Kopriva
Ova veoma uobičajena i pristupačna biljka se u 59 odsto slučajeva pokazala djelotvornom u suzbijanju alergetskih simptoma.
Samo trista miligrama seruma dnevno, bilo je dovoljno da olakšaju tegobe učesnicima studija.
2. Kvarcetin
Antioksidant koga najviše ima u luku i jabukama poznat je i kao vrsan antihistamin. Ispitivanjem je ustanovljeno da osim simptoma alergije, ublažava upalne procese, deluje protivupalno, antireumatski, antivirusno ali i antikancerogeno.
3. Bromelain
Najveći prirodni izvor bromelaina jesu plodovi i stablo ananasa. Kombinacija svežeg soka od ananasa sa namirnicama koje sadrže proteine potpomaže bolje varenje ovakvih namirnica.
Smatra se da ima povoljan uticaj na respiratorne tegobe ali i da smanjuje nadustost, otpušava krvne sudove i pomaže varanje.
4. Vitamin C
Vitamin C spade u grupu antihistamina koje je lako naći u prirodi. Sadrži ga većina voća i povrća ali i razne suplementacije. Kako ne daje bilo kakve neželjene efekte, predstavlja bezbedno rešenje za lečenje svih simptoma alergija.
5. Đumbir
Đumbir kao antialergik i prirodni antihistaminik pomaže u smanjenju izlučivanja sekreta, potiče imunitet i organizam štiti od negativnog uticaja alergena, a posebno polena u vazduhu.
6. Sjemenke suncokreta
Zbog vitamina E i minerala selena smanjuju upalnu rekaciju organizma i deluju antioksidativno.
7. Ulje Crnog kima
Crni kim spada među najljekovitije biljke. Ima snažna imunomodulatorna svojstva, što znači da uravnotežuje imunitet, a ujedno je i jak antihistaminik. Njegova dugoročna upotreba dovodi do znatnog smanjenja simptoma, pa čak i potpunog izlečenja.
I hrana koju jedemo sadrži određenu dozu antihistaminika, koji možda nisu tako jaki kao oni upakovani u pilule, ali su svakako prirodniji, a ukoliko se redovno koriste vremenom postaju sve delotvorniji.
Okretanje prema onim rešenjima koje nam je majka priroda dala, predstavljaju najbolji i najpouzdaniji put ka očuvanja zdravlja i vitalnosti.